TR | EN
F4STTarladan Çatala Gıda Güvenliği

F4ST Hakkında

 

F4ST akronimi İngilizce “From Farm to Fork Food Safety Training” (Tarladan Çatala Gıda Güvenliği Eğitimi) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur.

F4ST, Avrupa Komisyonu LLP Leonardo da Vinci Projesi (TR/06/B/F/PP-178050) olarak 6 Avrupa Birliği ülkesi uzman kuruluşları tarafından hazırlanmış mesleki eğitim programıdır. Gıda güvenliğinin bütün olarak algılanması ve gıda güvenliği konusunda yeterli bilgi birikimine sahip gıda güvenliği uzmanı yetiştirilmesini amaçlamaktadır.

Avrupa Birliği, vatandaşlarının sağlığını ve refahını sağlamak için gıda güvenliği ve gıda kalitesine büyük önem vermektedir. Bu amaçla tarladan çatala tüm gıda zincirinde yeterli ve etkin bir gıda kontrol sisteminin oluşturulması ve uygulanması gerekmektedir.

Gıda güvenliğinin ve kalitesinin yanı sıra tüm gıda zinciri boyunca gıda ürünlerinin izlenebilirliğinin sağlanması da tüketicinin temel talebidir. Gıda güvenliği, gıda endüstrisinde ve halk sağlığı sistemlerinde dikkate alınan en önemli noktalardan biridir. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleirnde gıda güvenliği alanında çalışan Gıda Mühendisi, Kimya Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimler ve Kimyacılar gıda güvenliği hakkında özel bir eğitime sahip değildir. Bu yüzden tarladan çatala yaklaşımıyla gıda güvenliği uzmanlık eğitim programı hazırlanmıştır.

 

F4ST programının amacı:

  1. Gıda güvenliği alanında çalışan meslek gruplarındaki eksiklikleri “Tarladan çatala” yaklaşımı ile doldurmak – Tüm gıda güvenliği önlemleri, AB regülasyonları ve toplam kalite yönetimi metodolojisini kapsamak
  2. Farklı meslek gruplarına mensup gıda güvenliği uzmanlarının gelişimine katkıda bulunmak, böylece Avrupa’daki tüm gıda üretim fabrikalarının (KOBI'ler dahil) AB mevzuatı ile uyumlu hale gelebilmesini sağlamak
  3. Tüm Avrupa ülkelerinde gıda sektöründe çalışan farklı meslek grupları için kolay ulaşılabilir olmaktır.

 

 F4ST Programını Hazırlayan Kuruluşlar:

Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Eğitim Programı Konsorsiyum Üyeleri:


Kalite Sistem Merkez Laboratuarları, Türkiye (Koordinatör)
Advancity, Türkiye
Agrarian Technological Institute Of Castilla And Leon, İspanya
Craft Chamber of Lublin, Polonya (Sessiz ortak)
Gıda Güvenliği Derneği, Türkiye (Denetleyici ortak)
Hotel and Restaurant Training Centre, Letonya
Précon Food Management BV, Hollanda
Tarım Bakanlığı - Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, Türkiye (Sessiz ortak)
The International Centre for HACCP Innovation - University of Salford, İngiltere
Thessaloniki Technology Park, Yunanistan